Spring naar inhoudSpring naar footer

The Love Files en All the Downtime ontvangen Film Fund DocLab Interactive Grant 2026

The Love Files van Sanne De Wilde en Samir Veen en All the Downtime van Ant Hampton (Time Based Editions), zijn geselecteerd voor de Film Fund DocLab Interactive Grant 2026. Beide projecten ontvangen €10.000 van het Nederlands Filmfonds om hun werk af te ronden en in november te presenteren tijdens de twintigste editie van IDFA DocLab in Amsterdam.

De twee geselecteerde projecten maken systemen zichtbaar die een grote invloed hebben op ons leven, maar zich meestal uit het zicht blijven. The Love Files neemt een immigratiedossier als uitgangspunt, terwijl All the Downtime zich richt op een datacenter. Beide werken leggen de mechanismen achter deze systemen bloot en brengen de mensen die erdoor worden geraakt nadrukkelijk in beeld. Als interactieve projecten geven ze het publiek bovendien een actieve rol: ze nodigen uit om beter te kijken, aandachtiger te luisteren en na te denken over wat je vervolgens zelf kunt doen.

The Love Files – Sanne De Wilde, Samir Veen

Hoe bewijs je dat je liefde echt is? Voor stellen die voor een verblijfsvergunning of gezinshereniging afhankelijk zijn van een beslissing van de overheid, is dat geen theoretische vraag. Foto’s, WhatsApp-berichten, liefdesbrieven en reisgegevens worden verzameld in een ‘liefdesdossier’, waarmee partners proberen de oprechtheid van hun relatie aan te tonen. Vervolgens bepaalt een anonieme ambtenaar of hun liefde geloofwaardig genoeg is. Zo kan iets intiems als een liefdesrelatie onderwerp worden van een bureaucratische beoordeling – met soms maanden- of zelfs jarenlange onzekerheid tot gevolg.

The Love Files komt deels voort uit de persoonlijke ervaring van Sanne De Wilde, die dit proces zelf doorliep met haar partner Majesty. Tijdens IDFA 2026 wordt het project als interactieve installatie gepresenteerd in de DocLab-tentoonstelling. Samen met theatermaker Samir Veen (Ontroerend Goed) draait De Wilde de situatie om: de bezoeker wordt zelf de liefdesbeoordelaar. Je krijgt verschillende dossiers voorgelegd en moet beslissen of je gelooft dat de relatie echt is. Wat beoordeel je eigenlijk? En wat zou je zelf aanleveren als je je eigen liefde moest bewijzen?

“Het is gedurfd om de deelnemer te laten oordelen over iets wat eigenlijk buiten elke beoordeling zou moeten vallen. Dat kan confronterend zijn, maar hopelijk ook – op een absurde manier – diep menselijk.” – Michiel van Opstal, filmconsulent bij het Nederlands Filmfonds.

“Dit project voelt bijzonder urgent nu migratie en gezinshereniging steeds meer onder druk staan en AI het idee van ‘bewijs’ volledig manipuleerbaar maakt.” – Nina van Doren, programmeur bij IDFA DocLab

Een uitgebreid collage met personen en teksten.
The Love Files

All the Downtime – Ant Hampton

In zijn nieuwe werk richt Ant Hampton zich op systemen van een heel andere schaal, maar ook hier staan de mensen centraal die eraan onderworpen zijn – mogelijk uiteindelijk wij allemaal. All the Downtime begint als een rondleiding door een sterk geautomatiseerd distributiecentrum, waar menselijke werknemers worden gevolgd, gecontroleerd en geoptimaliseerd door systemen die hen langzaam maar zeker vervangen.

Wanneer de stroom plotseling uitvalt, ervaren ook deze systemen ‘downtime’ – ironisch genoeg precies de onderbreking waar de werknemers van dromen. Terwijl de bezoekers hun kans grijpen en de gerobotiseerde ruimte innemen, wordt de duistere logica achter het systeem langzaam ontrafeld: de enorme energiebehoefte, de gigantische fysieke infrastructuur, de eindeloze bergen spullen en zelfs de architectuur van het distributiecentrum, die inmiddels wordt ingezet om mensen vast te houden.

Net als bij zijn werk Borderline Visible (dat in 2023 op IDFA DocLab een Special Jury Award for Creative Technology won), krijg je in dit immersieve werk van Ant Hampton een fotoboek in handen. Terwijl je dat doorbladert wordt je begeleid door een geluidstrack met een verteller, omgevingsgeluid en instructies. Zo ben je zelf de verbindende factor die de ‘audio-’ en ‘-visuele’ delen van de ervaring samenbrengt.

De foto’s in het boek zijn dit keer echter AI-creaties, die verbeelden wat door de industrie meestal buiten beeld wordt gehouden. Ze tonen tot het uiterste geautomatiseerde distributie- en datacentra (onder meer voor AI zelf), waar mensen gaandeweg worden vervangen door machines, of steeds meer als machines gaan denken en handelen: anticiperen, overnemen, verzamelen.

Wanneer door een onregelmatigheid in zo’n magazijn de stroom uitvalt, ontstaat echter een schemerzone waarin de machinale, alles voorspellende algoritmes machteloos zijn. Plotseling worden deze ruimtes zonder ramen of daglicht verstoord met speelsheid, menselijkheid en sensualiteit.

Terwijl het systeem langzaam uit elkaar valt, breekt er iets uitgesproken menselijks door. Spel, verlangen, chaos en wanorde nemen het over van voorspelling en controle. Wat begint als een tijdelijke onderbreking, groeit uit tot iets veel radicalers.

“Ant Hampton maakt van iets alledaags als lezen een gezamenlijke, politieke ervaring. In een tijd waarin AI ons steeds meer het gevoel geeft dat we geen grip hebben op de ontwikkelingen, brengt het samen omslaan van de pagina’s iets onverwachts en menselijks terug in een systeem dat volledig draait om controle.” – Michiel van Opstal, filmconsultant bij het Nederlands Filmfonds

“All the Downtime weet een diep gevoel van ongemak om te zetten in iets dat aanzet tot actie. Terwijl je zelf door het systeem wordt geleid, krijg je steeds meer inzicht in hoe het werkt. De aanvankelijke frustratie en het wantrouwen maken zo langzaam plaats voor de behoefte om in te grijpen en het menselijke terug te brengen.” – Nina van Doren, programmeur bij IDFA DocLab

Beleef deze werken van 13 t/m 22 november tijdens IDFA DocLab in Vlaams Cultuurhuis de Brakke Grond. De volledige selectie van IDFA DocLab wordt in oktober bekendgemaakt.

Over de Film Fund DocLab Interactive Grant

Al bijna tien jaar werken het Nederlands Filmfonds en IDFA DocLab samen om immersieve en interactieve projecten te ondersteunen en een internationaal podium te bieden. Eerdere ontvangers van de grant zijn onder anderen Alaa Minawi, Lisa Schamlé, Studio Moniker, Mathilde Renault, Jeroen van Loon en Dries Depoorter. Na hun première bij IDFA DocLab kregen eerder met deze grant ondersteunde projecten internationale erkenning op gerenommeerde festivals als SXSW, Sundance, CPH:Dox en Sheffield DocFest, en vele andere.

Hoofdbeeld: All the Downtime