International Film Festival Rotterdam 2020

The following Dutch productions and coproductions have been selected for the 49th edition of International Film Festival Rotterdam (22 January - 2 February):

Tiger Awards Competition

Drama Girl*
Dir/Sc: Vincent Boy Kars
Prod: Halal (NL)

Kala Azar*
Dir/Sc: Janis Rafa
Prod: SNG Film (NL), Heretic Film (GR)

Nasir*
Dir/Sc: Arun Karthick
Prod: Rinkel Film (NL)

La Fortaleza
Dir/Sc: Jorge Thielen Arman, Rodrigo Michelangeli
Prod: La Faena Films (VE), Viking Film (NL)

Ammodo Tiger Short Competition

Beer
Dir/Sc: Erik van Lieshout, Suzanne Weenink

Apiyemiyeki?
Dir/Sc: Ana Vaz
Prod: Spectre Productions (FR), Stenar Project (PT), De Productie (NL)

Progressive Touch
Dir/Sc: Michael Portnoy
Prod: Steirischer Herbst (AUS), Stichting Beeldende Kunst Middelburg (NL), De Vleeshal (NL)

Voices: Limelight

Farewell Paradise*
Dir/Sc: Sonja Wyss
Prod: Basalt Film (NL)

Paradise Drifters*
Dir/Sc: Mees Peijnenburg
Prod: Pupkin Film (NL)

Muidhond*
Dir/Sc: Patrice Toye, Peter Seynaeve
Prod: Prime Time (BE), KeyFilm (NL)

The Barefoot Emperor*
Dir/Sc: Peter Brosens, Jessica Woodworth
Prod: Bo Films (BE), Topkapi Films (NL)

Goud*
Dir/Sc: Rogier Hesp, Anne Hofhuis
Prod: BALDR Film (NL)

Ghost Tropic
Dir/Sc: Bas Devos
Prod: 10.80 Films (BE), Minds Meet (BE), Quetzalcoatl (FI), Phanta Film (NL)

Voices: Voices Main Programme

Mother*
Dir/Sc: Kristof Bilsen, Xan Márquez Caneda
Prod: Limerick Films (BE), Halal docs (NL), Man's Films Productions (BE)

Voices Short

Baba*
Dir/Sc: Sarah Blok, Lisa Konno
Prod: Boondocs (NL)

Landschap met Twee Eiken*
Dir/Sc: Thomas Stokmans
Prod: De Productie (NL)

Phélia
Dir/Sc: Elia Kalogianni

Shadow of Violence
Dir/Sc: Ibrahim Karatay
Prod: Alchemic Film (NL), Nar Film Production (TR)

Voices: Scopitone

Mister Soul, a Story About Donny Hathaway*
Dir/Sc: David Kleijwegt
Prod: Zeppers Film & TV (NL)

Keyboard Fantasies: The Beverly Glenn-Copeland Story
Dir/Sc: Posy Dixon
Prod: LUCA Productions (UK)

Deep Focus: Regained

Living the Light - Robby Müller
Dir/Sc: Claire Pijman
Prod: Moondocs (NL)

Bright Future: Bright Future Short

Arnold Schwarzenegger – The Art of Bodybuilding
Dir/Sc: Babeth M. VanLoo
Prod: Eye Experimental (NL)

Hyperplanar
Dir/Sc: Matthijs Munnik

Klankvorm presents: Lightforms @V2_:SVNSCRNS perfomance Ilpo Väisänen & Heleen Blanken
Dir/Sc: Ilpo Väisänen, Heleen Blanken

Klankvorm presents: Lightforms @V2_:SVNSCRNS perfomance Zeno van den Broek
Dir/Sc: Zeno van den Broek

The Machine
Dir/Sc: Marieke van der Lippen, Radboud Mens, George Perec

Santin
Dir/Sc: Hugo de Vries

The Strange but Unknown Star
Dir/Sc: Henri Plaat

Rest Energy
Dir/Sc: Marina Abramovic, Ulay

TESTFILM #1
Dir/Sc: Telcosystems

Words Words Words Are Decorative Sounds
Dir/Sc: Giovanni Giaretta

Perspectives

Home, and a Distant Archive
Dir/Sc: Dorothy Cheung Tsz-yan

Perspectives: Tyger Burns

Leonie, Actress and Spy*
Dir/Sc: Annette Apon
Prod: SNG Film (NL)

Perspectives: Wait and See

Dreamlife*
Dir/Sc: Melvin Moti
Prod: KeyFilm (NL)

Stone
Dir/Sc: Jeroen Van der Stock
Prod: Jeroen Van der Stock

Deep Focus: Synergetic

Waar de Ratten Koning zijn
Dir/Sc: Barbara den Uyl
Prod: Van der Hoop Filmproductions

G/D Thyself: Spirit Strategy On Raising Free Black Children
Dir/Sc: The Ummah Chroma

Carna
Dir/Sc: Adriaan Ditvoorst

Deep Focus: Frameworks

Dream Pools & Collecting Holes
Dir/Sc: Quay Brothers

Deep Focus: Regained

Rocky Tales of Occupation
Dir/Sc: Stéphanie Lagarde
Prod: Video Power

RTM, de Rotterdam-selectie

Little Man, Time and the Troubadour*
Dir/Sc: Ineke Smits
Prod: The Film Kitchen (NL)

Porselein*
Dir/Sc: Jenneke Boeijink, Thibaud Delpeut
Prod: New Amsterdam Film Company (NL)

Jules Deelder - Jazz is My Religion
Dir/Sc: Gerard Wessel

The Master and His Pupil
Dir/Sc: Sonia Herman Dolz

Mijn Leven als Deelder
Dir/Sc: Bob Visser, Michael Barzilaij

New Neapolis
Dir/Sc: Gyz La Rivière

Pinkel
Dir/Sc: Dirk Rijneke, Mildred van Leeuwarden

Plan Delta
Dir/Sc: Bob Visser
Prod: Neon Media (NL)

Het Veld van Eer
Dir/Sc: Bob Visser
Prod: Neon Media (NL)

14.05 Altijd een Soort Vooruit
Dir/Sc: Guido F.G. Jeurissen
Prod: Rauwkost-Collective (NL)

15 Jaar
Dir/Sc: Guido F.G. Jeurissen
Prod: Rauwkost-Collective (NL)

15 Jaar
Dir/Sc: Guido F.G. Jeurissen
Prod: Rauwkost-Collective (NL)

Becoming LEV
Dir/Sc: Jamillah van der Hulst, Thomas Roos
Prod: JaJa Film Productions (NL)

Blood Group
Dir/Sc: Daan Bunnik
Prod: PRPL (NL)

Druggebruik
Dir/Sc: Dirk Rijneke

Exodus
Dir/Sc: Guide F.G. Jeurissen

Firas
Dir/Sc: Jawad Maakor, René Huwaë

Het Gat van Nederland - J.A. Deelders Stadsgezicht
Dir/Sc: Bob Visser

Ik hou het wel voor gezien
Dir/Sc: Dirk Rijneke, Hans de Ridder

The Life of Fathers
Dir/Sc: Rien Bexkens

Pop Secret
Dir/Sc: Pascale Korteweg

Porfotto
Dir/Sc: Edson da Conceicao

Portret van Olivia de Havilland
Dir/Sc: Sonia Herman Dolz

Rock Against Religion
Dir/Sc: Dirk Rijneke, Mildred van Leeuwarden

So it Goes
Dir/Sc: Arjan Brentjes

This is my Land
Dir/Sc: Salvador Miranda

Touch
Dir/Sc: Robin Coops

We hebben 'm!
Dir/Sc: Thomas Vroege

 

*Films supported by the Netherlands Film Fund

See the IFFR website for their full program.